Kontakt

Dieta Wegańska

1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal, 2000 kcal, 2500 kcal

Dieta I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja

Dodatkowo można zamówić świeżo wyciskany sok z pomarańczy lub shot odpornościowy.

Cena za 1 dzień od 79 zł – sprawdź nasz cennik

dieta wegańska

Zasady diety wegańskiej

Dieta wegańska skierowana do osób, które chcą całkowicie wyeliminować produkty pochodzenia zwierzęcego na poczet produktów pochodzenia roślinnego ze swojego codziennego jadłospisu. W zbilansowanej diecie wegańskiej eliminuje: mięso, ryby, owoce morza, nabiał oraz jaja. Podstawę dań stanowią produkty roślinne takie jak produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych , orzechy, pestki dyni, warzywa i owoce. Zdrowa dieta wegańska nie bazuje na produktach odzwierzęcych.

Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna ​

Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska korzystnie wpływa na wdrożenia diety wegańskiej dla osób, które chcą przejść na dietę roślinną, ale nie mają czasu lub nie wiedzą jakich składników diety powinni pilnować, aby zawierała niezbędne składniki odżywcze. W diecie wegańskiej jedynym składnikiem, który należy suplementować ze względu na jego brak w produktach wegańskich jest witamina B12, która jest źródłem białka. Dieta wegańska wiąże się z możliwością niedoboru składników odżywczysz, dlatego nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Stosowanie dieta wegańska sprzyja odchudzaniu. Dieta wegańska zmniejsza ilośc spożywanych niezdrowych kalorii w ciągu dnia. Błonnika zawarty w owocach i warzywach zmniejsza uczucie głodu co powoduje, że dieta wegańska odchudza nawet do 1 kg tygodniowo. W diecie wegańskiej znajdziecie pełnoziarniste produkty zbożowe.

Różnica pomiędzy weganizmem, a wegetarianizmem​

Weganizm

Dieta wegańska charakteryzuje się rezygnacją spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem nie spożywa się też mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą. Według części definicji weganizm jest proekologicznym stylem życia niewykorzystującym produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki, zaś sama dieta odrzucająca pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywana jest wówczas ścisłym wegetarianizmem. Przechodząc na dietę wegańską musimy pamiętać o tym aby suplementować witaminę b12 czy witaminy D. Ta suplementacja jest czymś normalnym i wieloletni weganie wiedzą o tym, iż należy je suplementować. Podobnie jak w zwykłej diecie wegetariańskiej weganie również są osobami o dobrej kondycji zdrowo

Wegetarianizm

Świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych.

Sam wegetarianizm jest dosyć szerokim pojęciem, dzięki temu bardzo rzadko dochodzi do niedoborów zarówno pełnowartościowego białka jak i żelaza czy witaminy D. Ten sposobów odżywiania ma bardzo dużo plusów. Przede wszystkim w swoim składnie zwiera duże ilości błonnika, witamin z grupy B jaki i antyoksydantów. Większość osób będących na diecie wegetariańskiej znacznie rzadziej chorują na nadwagę czy otyłość. Wegetarianie mają niższy poziom cholesterolu czy ciśnienia tętniczego. Bardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu jest weganizm.