Dieta wegetariańska a wegańska
Wegetarianizm – świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych.
Sam wegetarianizm jest dosyć szerokim pojęciem, dzięki temu bardzo rzadko dochodzi do niedoborów zarówno pełnowartościowego białka jak i żelaza czy witaminy D. Ten sposobów odżywiania ma bardzo dużo plusów. Przede wszystkim w swoim składnie zwiera duże ilości błonnika, witamin z grupy B jaki i antyoksydantów. Większość osób będących na diecie wegetariańskiej znacznie rzadziej chorują na nadwagę czy otyłość. Wegetarianie mają niższy poziom cholesterolu czy ciśnienia tętniczego. Bardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu jest weganizm.
Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem nie spożywa się też mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą. Według części definicji weganizm jest proekologicznym stylem życia niewykorzystującym produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki, zaś sama dieta odrzucająca pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywana jest wówczas ścisłym wegetarianizmem. Przechodząc na dietę wegańską musimy pamiętać o tym aby suplementować witaminę b12 czy witaminy D. Ta suplementacja jest czymś normalnym i wieloletni weganie wiedzą o tym, iż należy je suplementować. Podobnie jak w zwykłej diecie wegetariańskiej weganie również są osobami o dobrej kondycji zdrowotnej.