Jak rozpoznać produkty bezglutenowe ?
Celiakia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie wywołaną nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na spożywany gluten, zawartą w nim gliadyną i inne prolaminy. W wyniku tej odpowiedzi dochodzi do charakterystycznych zmian w obrębie błony śluzowej jelita cienkiego. Jedyną metodą na leczenie celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. Z diety chorego należy wyeliminować wszystkie produkty, które zawierają następujące zboża: pszenice i jej odmiany, żyto, pszenżyto, jęczmień i owies.
Jak już wcześniej wspominałem z diety osób chorych na celiakie wyłącza się produkty otrzymywanie na bazie pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Produkty te zawierają gluten w formie „naturalnie” występującej. Produkty bezglutenowe są przeważnie oznakowane graficznie w formie przekreślonego kłosa albo słownie: „produkt bezglutenowy”, „żywność bezglutenowa”. Niestety coraz częściej zdarza się, iż produkty, które „naturalnie” nie zawierają glutenu podczas procesu technologicznego zostają nim zanieczyszczone, ewentualnie gluten służy jako dodatek do produktu. Nawet najmniejsza dawka glutenu u chorych może spowodować bardzo duże komplikacje a nawet nasilić objawy choroby. Dlatego osoby chore na celiakię muszą sprawdzać opakowania, na których powinno być napisane, czy dany produkt zawiera gluten, czy też nie.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt zawiera czy nie zawiera glutenu możemy sprawdzić to nawet w warunkach domowych poprzez zastosowanie płynu Lugola (płyn Lugola jest odczynnikiem służącym do oznaczania obecności skrobi). Pod wpływem tego płynu możemy upewnić się, czy dany produkt nie posiada glutenu; głównie możemy to sprawdzić na produktach mięsnych, wędlinach czy produktach nabiałowych gdyż skrobia zwykła jak i skrobia bezglutenowa reaguje z płynem Lugola zmieniając barwę pomarańczowo-czerwoną na czarno-granatową.